HAKKIMIZDA

Başkan'dan Mesaj

Başkan'dan Mesaj

Yiyecek içecek kültürü, hangi sosyal sınıftan, hangi eğitim seviyesinden ve yaştan olursa olsun, toplumun her kesimini ve ferdini ilgilendiren ortak bir ilgi alanıdır.

Son yıllarda ülke ve bölgemizin geleneksel mutfak ve ürünlerini daha iyi tanımak ve tanıtmak sizin o coğrafyaya olan aidiyetinizin bir göstergesi haline geldi.

Açılacak olan kültür merkezi Karşıyakalıların her yaş ve kesimine hitap etmek amacıyla planlandı. Çırak yetiştirmeyi hedefleyen profesyonel eğitimlerin yanısıra anne ve babaları ile birlikte yemek yapmasını öğrenecek çocuklardan, evlenmeye hazırlanan gençlere kadar çok değişik konu ve seviyelerde eğitimler düzenlenecek.

İki modern ve ferah dershanemizden biri genel mutfak eğitimleri diğeri ise pasta ve unlu mamuller temalı. Bir üçüncü dershane ise meşhur şefler yemek yaparken onları oturtarak ve TV ekranlarından destek alarak izleme imkanı tanıyan bir “Demo Mutfak”

İzmir ve Ege mutfağının klasiklerinin ustaları tarafından hazırlanacak tariflerinin videoya çekilip daha sonra “Youtube” olarak yayınlanacağı TV odası ve arşiv bu becerilerin gelecek nesillere aktarılması açışından çok önemli.

Kahve kavurmak, öğütmeye ve “Barista” becerilerine kadar mesleğin öğretileceği ve bir küçük Kafe işletmesinde hizmet verecek olan bir eğitim barı da kompleks içinde yer alıyor.

Sponsor firmaların ürünlerinin sergilenerek satılacağı bir “Cookshop” uygun fiyatlar ile alışverişe imkan verecek.

Nihayet İzmir’in ilk ve tek “Mutfak Kültür Müzesi” senede 4 kez değişecek “misafir koleksiyonlarla” Karşıyakalıların ziyaretine açık olacak. Okullar ile organize edilecek gezilerde geleneksel mutfak kültürü ile bu şekilde gençler tanıştırılacak.

Ülkemizdeki ve dünyadaki okul ve kültür evleri ile değişim programları yapılarak hem farklı mutfakları tanımak hem de kendi mutfağımızı tanıtmak fırsatımız olacak.

Karşıyaka ve İzmir başta olmak üzere Ege bölgesindeki yiyecek-içecek temalı festival ve aktivitelere bu merkez teknik ve lojistik destek sağlayacak.

Tadımlar ve hobi kursları aktiviteler arasında yer alacak ve bu konularda uzman Ege firmaları ürünlerini tanıtabilecekler.

Yaşar Üniversitesi projenin paydaşı olarak eğitim konularına destek verecek, aktiviteleri daha yüksek bir seviyeye taşıyacak.